دانلود کتاب منم تیمور جهانگشا از مارسل بریون | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

منم تیمور جهانگشا از مارسل بریون

دانلود کتاب منم تیمور جهانگشا از مارسل بریون
  کتاب منم تیمور جهانگشا از مارسل بریون

%d9%85%d9%86%d9%85-%d8%aa%db%8c%d9%85%d9%88%d8%b1-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%da%af%d8%b4%d8%a7

نام کتاب: منم تیمور جهانگشا

گردآورنده: مارسل بریون

مترجم: ذبیح الله منصوری

انتشارات: کتابخانه مستوفی

سال نشر: ۱۳۷۲

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۴۴۴ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۶٫۸۱ مگابایت

 

معرفی کتاب

منم تیمور جهانگشا کتابی‌ست در بردارنده زندگی و خاطرات امیر تیمور گورکانی به قلم خود او. وی این کتاب را در هفتاد سالگی نگارش کرد. مارسل بریون قبل از گردآوری و نوشتن این کتاب، تمام تواریخ قدیم را که راجع به تیمور لنگ نوشته شده، خواند و آنچه به زبان عربی نوشته اند در متن اصلی قرائت کرد و تواریخ فارسی را در ترجمه های انگلیسی و فرانسوی و آلمانی مطالعه نمود و شروع به گردآوری و نوشتن این کتاب کرد.

نسخه منحصر به فرد این کتاب به زبان فارسی در اختیار “جعفر پاشا”، حکمران یمن بوده است (البته در دوره ای که یمن در تصرف عثمانی بود) و بعد از فوت جعفر پاشا، نسخه مزبور نزد بازماندگان متوفی ماند تا این که کاتبی یک نسخه از روی آن کتاب نوشت و به هندوستان برد. کتاب سرگذشت تیمور به زبان فارسی بعد از این که به هندوستان رفت مدتی در آن اقلیم بود تا این که یک افسر انگلیسی کتاب مزبور را از هندوستان به انگلستان برد و ما نمی دانیم نسخه منحصر به فرد آن که وارد هندوستان شده به دست آن افسر افتاد یا وی کاتبی را وادار به رونویسی از آن نموده است. در هر حال کتاب مزبور را به انگلستان برد و در آن جا مردی به اسم “دیوی” با کمک پروفسور “وایت”، استاد دانشگاه آکسفورد این کتاب را به انگلیسی ترجمه کرد و متن انگلیسی آن در سال ۱۷۸۳ میلادی منتشر گردید. مارسل بریون فرانسوی می گوید:

«نسخه منحصر به فرد این کتاب که در تصرف جعفر پاشا حاکم یمن بوده و در تاریخ ۱۶۱۰ میلادی فوت کرده معلوم نیست که هست یا نیست .واگر هم آن نسخه منحصر به فرد موجود باشد چون تا به حال چاپ نشده چیزی از ارزش این کتاب کم نمی کند.در این کتاب ما سرگذشت مردی بی رحم آشنا می شویم که بسیاری از نا گفته های تاریخ را به روشنی بیان می کند.»

انسان وقتی این سرگذشت را میخواند نمیتواند راجع به روحیه تیمورلنگ نظریه ای مشخص پیدا کند و بگوید او چگونه بود؛ مگر این که اعتراف نماید که اراده و پشتکار داشته است و صفتی که بیش از همه در شرح حال بنظر می رسد، عزم و پشتکار او می باشد. اگر ما بعد از خواندن این کتاب نتوانیم راجع به روحیه تیمور لنگ یک نظر مشخص استنباط کنیم، در عوض خواندن این کتاب چیزها به ما می آموزد که بر گنجینه اطلاعات ما می افزاید. حتی برای دانشمندان و نخبگان تاریخ هم خواندن این کتاب شاید بی فایده نباشد و هرکس در هر دوره از عمر میتواند از این کتاب بهره مند شود.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. Karimbik گفت:

    تیمور واقعن یک شخص قهرمان بوده