دانلود کتاب هابیت از جی. آر. آر. تالکین | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

هابیت از جی. آر. آر. تالکین

دانلود کتاب هابیت از جی. آر. آر. تالکین
 کتاب هابیت از جی. آر. آر. تالکین

hobbit

نام کتاب: هابیت

نویسنده: جی. آر. آر. تالکین

مترجم: رضا علیزاده

انتشارات: روزنه

سال نشر: ۱۳۸۵

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۴۳۲ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۸٫۹۸ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: دوران سوم (سال ۲۹۴۱)

مکان: دنیای آردا، بخشِ سرزمین میانی

در روستای شایر نجیب‌زاده روستایی جوانی به نام “بیلبو بَگینز” زندگی می کند که چندان بزرگتر از یک خرگوش بزرگ یا یک آدم کوچولو نیست، ‌با پاهای کاملاً بی‌صدا و بدنی پوشیده از موی بلند ابریشمین. او بورژوای ساده‌ای به شیوه انگلیسی است که در رفاه و آسودگی و کم‌میلی نسبت به تلاش و با عادت به تنبلی درون خانه‌ای زندگی می‌کند که نیاکانش به بهترین شکلی سامان داده‌اند.

همه چیز طبق روال عادی پیش میرود تا روزی که سیزده “دورف” به همراه “گندالف”، جادوگر بزرگ پا به روستای شایر می گذارند. آنها به خانهٔ بیلبو بگینز می‌روند و در آنجا تصمیم می‌گیرند تا سفری دور و دراز را برای یافتن گنجینه‌های افسانه‌ای آغاز کنند. در میانه‌های راه بیلبو از گروه جدا افتاده و گم می‌شود و در آنجا با “گالوم” (اسمیگل) روبرو می‌شود که که حلقهٔ قدرت را در اختیار دارد. بیلبو بگینز با دوز و کلک حلقه را از گالوم می‌رباید و در نهایت به دوستانش می‌پیوندد. در ادامه، نگهبان گنج افسانه‌ای که اژدهایی به نام “اسماگ” است کشته می‌شود و دورفها و بیلبو بگینز به ثروت عظیم آن دست می یابند، اما نبرد پنج سپاه در دامنه های “اره بور” در راه است …

 

معرفی کتاب

«در سوراخی داخل زمین، یک هابیت زندگی می کرد.»

این چند کلمه، که در یک ورق هنگام تصحیح ورق های دانش آموزان، با خطی ناخوانا نوشته شد، تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتابهای قرن شد! کتاب هابیت: آنجا و بازگشت دوباره اثر جی.آر.آر. تالکین که درواقع مقدمه ای بر شاهکار او، ارباب حلقه ها است روایتِ هابیتی به نام بیلبو بگینز را بیان می کند که توسط گندالفِ جادوگر و عده ای “دورف” وادار می شود که زندگی بی دردسر و راحتش را در خانه هابیتی اش در شایر ترک کند و گرفتار سفری شود که سرانجامش به بازپس گیری تنها کوه از اسماگ منتهی می شود. یکی از بزرگترین و خطرناک ترین اژدهایان.

تورینِ سپربلوط رهبر دورف هایی است که به همراه بیلبو و گندالف روانه “تنها کوه” هستند. پدربزرگ تورین زمان حمله اژدها فرمانروای تنها کوه بوده است. تنها کوه یا همان اره بور بزرگترین قلمرو دورف ها و خانه اصلی تورین و خانواده اش بود. اسماگ به تنها کوه حمله می کند و ذخیره عظیم جواهرات دورف ها در تنها کوه را صاحب می شود. دورف های باقی مانده از تنها کوه، اکنون و در داستان هابیت مصمم به بازگشت به خانه شان هستند. اما در این خطرات به یک عیار احتیاج دارند و گندالف اصرار بر بیلبو دارد.

بیلبو در سفر دورف ها شریک می شود و طی حدود ۴۰۰ صفحه این کتاب ارزشمند درگیر حوادث بسیاری می شود و شیرینی ها و تلخی های بسیاری را تجربه می کند. هریک از نوزده فصل این ماجراجویی حادثه‌ای کامل است و شامل برخورد با دشمن، تصادم، فرار یا پیروزی، و پی گرفتن سفر. در طول کتاب با شیطانکهایی روبرو می‌شویم و با گولوم، نفرت‌انگیزترین موجود ممکن، با وارگها –گرگ‌هایی بسیار وحشی- با جنگل میرکوود و عنکبوتهای گوشتخوار و خوف ظلمات ابدی، و باز هم اسماگ …

گروه جوینده، در عوض، از کمک موجودات و قبیله‌های دوست بهره می‌جوید: الروند فرزانه که از نسل پریان هوا و انسانهاست؛ بثورن نیم‌انسان و نیم‌خرس و کلوچه‌های عسلی‌اش؛ مردانِ شجاعِ اسگارو و بارد، کماندار ماهر و رئیس تازه آنها. بخت قهرمانان خارق‌العاده است، و فرارشان به معجزه می‌ماند. به علاوه، آنها از اقبال نامنتظری برخوردارند زیرا بیلبو کاملاً از سر اتفاق حلقه نامرئی‌کننده را به دست می‌آورد و پاسخ معماهای کشنده‌ای را که به او پیشنهاد می‌کنند، می‌یابد. باز هم امری اتفاقی است که بارد دقیقاً از عیب زره گرانبهای اسماگ، که بیلبو کشف کرده است، خبر دارد. البته، گاندالف شنگول هم با آنهاست؛ جادوگری که با وجود بلهوسیهای بسیار دارای رفتار بابانوئل و بابا نخودچی است …

کتاب هابیت در ابتدا در بریتانیا در سال ۱۹۳۷توسط انتشارات آلن و آنوین به چاپ رسید و یک سال بعد در آمریکا و تاکنون به بیش از ۲۵ زبان زنده دنیا برگردانده شده است. این کتاب همچنین شامل دو نقشه و تصاویر مختلف و رنگی از داستان که اثر خود تالکین هست می باشد. کتاب هابیت برنده جایزه نیویورک هرالد تریبون برای بهترین کتاب تخیلی نوجوانان شد. بسیاری بر این عقیده اند که کتاب هابیت برترین اثر کلاسیک کودکان است و به دلیل نثر روان و فضای روشن و شاد تر آن نسبت به سایر کتاب های هم رده خود علاوه بر بزرگسال طیف نوجوان و کودک را نیز بعنوان طرفدار و مخاطب خود برگزیده است؛ با این حال همچنان هم سنگ با برترین آثار فانتزی قرار گرفته و می تواند دریچه خوبی برای آشنایی مخاطب با دنیای تالکین باشد. اخیرا و با اکران اقتباس سینمایی هابیت کتاب هابیت چندین بار تجدید چاپ شده و در قطع های متنوعی توسط انتشارات مختلف همچون هارپرکالینز برتانیا و هافتون میفلین آمریکا عرضه شده است و دوباره در صدر فروش قرار گرفت و ثابت کرد که حقیقتا اثری ماندگار در تاریخ داستان نویسی هست و خواهد بود.

کتاب هابیت توسط رضا علیزاده مترجم آثار تالکین در ایران با نام هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره، توسط ماه منیر فتحی با نام هابیت ها یا رفت و بازگشت از سفر، توسط پریا آقاسی بیگ با نام هابیت: آنجا و بازگشت دوباره، همچنین توسط شاهده سعیدی و فرزاد فربد با نام هابیت به ترتیب توسط انتشارات روزنه، فروغ آزادی، فروغ قلم، چشمه و کتاب پنجره منتشر شده است.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب هابیت ترجمه ای است از کتاب The Hobbit (به فارسی: هابیت) که اولین بار در ۲۱ سپتامبر ۱۹۳۷ توسط انتشارات George Allen and Unwin در انگلستان منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد