دانلود کتاب وزیر اعظم از کاترین هرماری وی ای | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

وزیر اعظم از کاترین هرماری وی ای

دانلود کتاب وزیر اعظم از کاترین هرماری وی ای
  کتاب وزیر اعظم از کاترین هرماری وی ای

vazir azam

نام کتاب: وزیر اعظم – سرگذشت جعفر برمکی

نویسنده: کاترین هرماری وی ای

مترجم: میترا معصومی

انتشارات: گفتار

سال نشر: ۱۳۷۲

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۲۵۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۳٫۲۶ مگابایت

 

مقدمه

جعفر برمکی (جعفر پسر یحیی برمکی) (۱۵۰ ه.ق./ ۷۶۷ م- ۱۸۷ ه.ق.-۸۰۳ م) از خاندان برمکیان و یکی از وزاری ایرانی دربار هارون‌الرشید بود. وی دارای خطی خوش و بیانی فصیح و در احکام نجوم مطلع بود. هارون به او توجه و اقبالی تمام داشت و او را به حکومت ایالات متعدد منصوب ساخت و وی آنان را توسط نمایندگان خود اداره می‌کرد. هارون خواهر خود عباسه را که گاهی اوقات در جلسات وی با جعفر حضور داشت، به عقد صوری وی درآورد (برای محرمیت). ولی هنگامی که عباسه فرزندی به ظاهر از جعفر بزایید، خشم هارون برانگیخته شد و روایت کنند که دستور قتل جعفر را صادر کرد.

هارون در آخر محرم سال ۱۸۹ (و يا ۱۸۷) قمري پس از بازگشت از مراسم حج، در شهر “انبار” دستور قتل جعفر بن يحيي برمكي را صادر كرد و در پي آن، “مسرور”، خادم هارون با گروهي شبانه بر جعفر هجوم آورد و سرش را از بدن جدا كرد. هارون از شدت خشم دستور داد پيكر بي‌جان جعفر را دو تكه كرده و بر جسر بغداد نصب نمايند. قتل وی آغاز سقوط برمکیان بود. البته در منابع متعددی از جمله دانشنامه ایرانیکا دلایل دیگری برای سقوط برمکیان بر می‌شمارند و ماجرای عشقی عباسه را بیشتر به داستان تخیلی نزدیک می دانند، تا علت اصلی قتل جعفر.

در شب قتلِ جعفر، هارون دستور داد برادرش، فضل يحيي را نيز دستگير و به زندان منتقل نمايند و پدرشان، يحيي بن خالد برمكي را در يكي از خانه‌هاي قصرش محبوس و تمام دارايي‌ها و بردگان برمكيان را مصادره كنند. سرانجام يحيي بن خالد در سال ۱۹۰ قمري در زندان كوفه و پسرش، فضل در محرم سال ۱۹۳ قمري در زندان “رقه” با وضعيت ناگواري وفات يافتند. بدين ترتيب ستاره برمكيان پس از هفده سال و هفت ماه و پانزده روز درخشندگي، با قتل جعفر برمكي افول و از اوج قدرت به حضيض ذلت و خواري مبتلا گرديدند.

 

معرفی کتاب

کتاب وزیر اعظم، نوشته نویسنده فرانسوی کاترین هرماری وی ای، سرگذشت غم انگیز جعفر برمکی را با سبکی شیوا و روان در قالب داستان روایت می کند. در این اثر چهره واقعی جعفر با فضیلت ها و ضعف هایش، با جاه طلبی ها و رویاهایش برای رسیدن به کمال مطلوب خود، به طرز گویا و بسیار لطیف توصیف شده است. کتاب وزیر اعظم در سال ۱۹۸۱ برنده جایزه فمینا از کشور فرانسه شده است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد