دانلود کتاب کمبوجیه و دختر فرعون از گئورگ ابرس | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

کمبوجیه و دختر فرعون از گئورگ ابرس

دانلود کتاب کمبوجیه و دختر فرعون از گئورگ ابرس
  کتاب کمبوجیه و دختر فرعون از گئورگ ابرس

کمبوجیه و دختر فرعون

 

نام کتاب: کمبوجیه و دختر فرعون

نویسنده: گئورگ ابرس

مترجم: جواد سید اشرف

انتشارات: زرین

سال نشر: ۱۳۷۸

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۶۰۸ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۰٫۶ مگابایت

 

معرفی کتاب

رمان تاریخی و جذاب کمبوجیه و دختر فرعون نوشته گئورگ ابرس که پیرامون ایران باستان در زمان سلطنت کمبوجیه (پادشاه هخامنشی) و حکومت سلسله بیست و ششم فراعنه مصر نگاشته شده، یکی از معدود رمان هاي تاریخی قرن نوزدهم کشور آلمان است که در قرن بیستم نیز مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. این کتاب تحت عنوان دختر شاه مصر براي نخستین بار در سال ۱۸۶۴ منتشر شد و بلافاصله مورد استقبال و توجه کم نظیري قرار گرفت. دختر شاه مصر تا سال ۱۸۷۵ و بعد از آن یعنی تا سال ۱۹۲۸ بارها تجدید چاپ شد و خیلی زود به یکی از پرفروش ترین رمان هاي تاریخی زمان خود تبدیل گردید و به عنوان کتاب نمونه مشهور شد. تنها در کشور آلمان بیش از چهارصد هزار نسخه از آن به فروش رفت که با توجه به تیراژهاي رایج در قرن نوزدهم، رکود قابل ملاحظه و کم نظیري است. کتاب در سالهاي بعد به بیست و شش زبان مختلف ترجمه شد که اگر شمارگان ترجمه هاي آن را هم به حساب آوریم، مجموع نسخه هاي منتشر شده آن سر به میلیون می زند.

نویسنده کتاب، گئورگ ابرس، مصر شناس و باستان شناس و یکی از شاگردان نامدار پرفسور “لپسیوس”، باستانشناس شهیر آلمانی بود. سالها در شهرهای “لایپزیک” و “ینا” استاد دانشگاه بود و دو سفر علمی طولانی و پر بار به مصر داشت. ابرس داراي نقطه نظرهاي موثق و مستقل و کشفیات قابل ملاحظه اي در زمینه تاریخ مصر باستان است. در قرن نوزدهم نوشتن رمان توسط یک دانشمند سرشناس که بر طبق عرف رایج باید صرفا به کار علمی می پرداخت، رویدادي بسیار غیر متعارف بود و خشم و شگفتی محافل علمی اروپا را برانگیخت. یکی از مستشرقین نامدرا آن زمان در سرزنش کار ابرس نوشت: «رمان دشمن خونی علم تاریخ است.» اما ابرس که از استحکام چهارچوب علمی اثر خود مطمئن بود، به همکار خویش پاسخ داد: «با همین استدلال می توان ادعا کرد که نقاشی از طبیعت دشمن خونی علم گیاه شناسی است.» از سوي دیگر، منتقدین ادبی قرن نوزدهم نیز به کتاب ابرس، برچسبرمان دانشگاهیزدند و منظورشان این بود که کتاب، بیش از حد رایج در صنف رمان نویسان، پر از نکته هاي علمی و واقعیات تاریخی است. اما اگرچه منتقدین ادبی ، رمان ابرس را به علت سنگینی بار علمی سرزنش کردند و محافل علمی کوچکترین انحراف متن از واقعیات اثبات شده تاریخی را مذمت نمودند، موفقیت عظیم و کم نظیر کتاب دختر شاه مصر، در میان خوانندگان، ابرس را به نوشتن رمان هاي تاریخی دیگري ترغیب نمود. اما کتابی که تا اوایل قرن بیستم همچنان با نام ابرس پیوند خورده بود، کتاب دختر شاه مصر بود و موفقیت این کتاب در آلمان و سراسر اروپا موج بزرگی از رمان هاي تاریخی مشابه به راه انداخت و نویسندگان متعددي (و از جمله برخی از دانشمندان و باستان شناسان) را به این راه کشاند.

ماجراي کتاب از نظر زمانی مربوط به اواخر حکومت سلسه بیست و ششم فراعنه مصر (۵۲۵ قبل از میلاد) است و به چگونگی انقراض این سلسله به دست ایرانیان و سقوط امپراتوري فراعنه می پردازد . این دوره همزمان است با حکومت سلسله ي هخامنشیان و سلطنت کمبوجیه بر ایران. منبع اصلی ابرس در نگارش این رمان، تاریخ هرودوت (حدود ۴۸۵ تا ۴۲۵ قبل از میلاد ) است که “سیسرو” او را پدر علم تاریخ و پیشکسوت مورخین دانسته است . اثر مشهور هرودوت با نام “تاریخ جهان” که فتح مصر ، درگیري هاي بزرگ سلاطین آسیایی و جنگ هاي ایران و یونان را شامل می شود، پایه تاریخی رمان کمبوجیه و دختر فرعون است. یکی دیگر از منابع مورد استفاده ي ابرس، تاریخ دیودور سیسیلی است که البته آثار او چند قرن پس از “هرودوت” به رشته تحریر در آمد.

ابرس در مقدمه چاپ دوم کتاب خود نوشت: «از جناب آقاي پرفسور “لپسیوس” سپاسگزارم که به من تذکر داد اگر تمام رویدادهاي داستان را تنها به سرزمین مصر محدود کنم خواننده خسته خواهد شد. من به تبعیت از این توصیه خردمندانه، چهارچوب تاریخی اخذ شده از نوشته هاي هرودوت را چنان تقسیم بندي کرده ام که خواننده را مقدمتا به یک محفل یونانی می برم تا با جهان بینی و سبک فکر یونانیان آشنا بشود … خواننده از این محفل یونانی به مصر و سپس به ایران می رود و دوباره به ساحل نیل برمی گردد. امید من آن است که توجه و علاقه خواننده به طور مساوي میان این سه ملت بزرگ باستانی تقسیم شود.»

البته واقعیت این است که فرهنگ یونانی در کتاب ابرس جاي ویژه اي دارد. خردمند ترین شخصیت کتاب، “کرزوس”، شاه مخلوع “لودیه” است که در اثر تحمل مصیبت و بلا (شکست از کوروش و از دست دادن ثروت و تاج و تخت سلطنت) فرزانه و وارسته شده و به عنوان مشاور کمبوجیه، همواره ملبغ آشتی و سازش بر اساس شجاعت و حکم عقل است. کرزوس حکمت را در مکتب “فیثاغورث” آموخته و نماینده خرد و حکمت یونانی و اصل اعتدال و میانه روي و پرهیز از افراط و تفریط است. قدرت کرزوس پس از شکست به عنوان شاه و سردار جنگی صرفا بر دانش و حکمتش استوار است. او فیلسوفی است که از پشت پرده شاه را هدایت می کند و از انحرافات او تا آن جا که می تواند جلو می گیرد. شک نیست که نویسنده در قالب شخصیت کرزوس شان و مقام اجتماعی شخص خود، به عنوان حکیم و دانشمند را نیز می ستاید. یکی از جلوه هاي این حکمت احترام عمیق نویسنده به فرهنگ و فلسفه ي ملل مختلف است. ابرس به جاي نکوهش مستقیم رسوم خرافی و پیش داوري در باره اعتقادات مردم، نمایندگان آنان را به بحث و محاجه وا می دارد تا خواننده بتواند خود با شنیدن استدلالات طرفین، درباره موضوع مورد بحث داوري کند.

حکایت این قصه پر نشیب، حکایت وصال های کوتاه اما شیرین، و حکایت فراق های طولانی و تلخ است. این قصه روایت صف آرایی یک پسر در برابر پدر خود، و یک برادر در برابر برادر خود است که دست تقدیر هر یک را به نوعی مجازات می کند. این قصه، نمایشی از اسارت است، اسارت یک پادشاه مقتدر، به چنگ دیو حسادت، غضب و شرارت. داستان جوانمردی یک شاهزاده، داستان رفاقت های پایدار و تا دم مرگ است. داستان حسادت یک برادر، داستان کنیزی فریب خورده، داستان فرعونی مستاصل، حکایت مردمی خرافی، و حکایت سوء استفاده های کاهنین است. این داستان، قصه صداقت ایرانیست، قصه تمدن کهن ایرانیست. قصه ای که عشق، حسادت، جوانمردی، نفرت، دو رویی، انتقام و صد البته حس دیوانه کننده ی پشیمانی را به زیبایی در خود جای داده است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. زینب گفت:

    با سلام و خسته نباشید، میشه کتاب ملکه ی خون اشام اثر احمد احرار رو قرار بدید.باتشکر