دانلود کتاب کوروش خورشید ایران زمین از گی راشه | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

کوروش خورشید ایران زمین از گی راشه

دانلود کتاب کوروش خورشید ایران زمین از گی راشه
  کتاب کوروش خورشید ایران زمین از گی راشه

%da%a9%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%db%8c%d8%af-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86

 

نام کتاب: کوروش خورشید ایران زمین

نویسنده: گی راشه

مترجم: محمد مجلسی

انتشارات: دنیای نو

سال نشر: ۱۳۸۶

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۲۷۹ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۳٫۱۲ مگابایت

 

مقدمه

کوروش کبیر یا کوروش بزرگ، بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که در بین سال های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده ای از آسیا حکومت می کرد. کوروش در استوانهٔ خود که در بابل کشف شده، خودش را «فرزند کمبوجیه، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ کوروش، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ چیش پیش، شاه بزرگ انشان، از خانواده ای که همیشه پادشاه بوده است» معرفی می کند. به گفتهٔ هرودوت، کوروش نسب شاهانه داشته است و به جز کتزیاس، دیگر نویسندگان یونانی، ماندانا دختر آستیاگ را مادر کوروش دانسته اند و گزارش داده اند که کوروش حاصل ازدواج کمبوجیه یکم و ماندانا بوده است. برخی از مورخان امروزی این روایت را معتبر می دانند اما برخی دیگر اعتقاد دارند رواج این روایت ریشه های سیاسی داشته است و هدفش این بوده که از بنیان گذار شاهنشاهی هخامنشی، مردی نیمه مادی بسازد تا مادها را با فرمانروایی پارس ها آشتی دهد و اصولاً رابطه ای بین ماندانا دختر آستیاگ و کوروش قائل نیستند و آن را افسانه می دانند.

دربارهٔ کودکی و جوانی کوروش و سال های اولیهٔ زندگی او روایات متعددی وجود دارد؛ اگرچه هر یک سرگذشت تولد وی را به شرح خاصی نقل کرده اند، اما شرحی که آنها دربارهٔ ماجرای زایش کوروش ارائه داده اند، بیشتر شبیه افسانه است. هرودوت در مورد دستیابی کوروش به قدرت، چهار داستان نقل می کند. ولی فقط یکی از آنها را معتبر می داند. طبق نظر گزنفون از قرن پنجم تا چهارم پیش از میلاد مسیح یک سلسله داستان های متفاوت دربارهٔ کوروش نقل می شده است.

کوروش ابتدا علیهٔ شاه ماد طغیان کرد و سپس به پایتخت حکومت ماد در هگمتانه یورش برد و با کمک هایی که از درون سپاه ماد به او شد، هگمتانه را فتح کرد. سپس کرزوس، شاه لیدیه را شکست داد و به سوی سارد لشکر کشید و پس از دو هفته، شهر سارد به اشغال نیروهای ایرانی درآمد. کوروش مسئولیت فتح دیگر شهرهای آسیای صغیر را به فرماندهانش واگذار کرد و خود به اکباتان بازگشت و به سوی «پارت»، «زرنگ»، «هرات»، «خوارزم»، «باختر»، «سغد»، «گندار»، «ثه تَ گوش» و «اَرَخواتیش» لشکر کشید. جزئیات این جنگ ها در تاریخ ثبت نشده است و اطلاع کمی دربارهٔ کیفیت این نبردها وجود دارد.

در بهار سال ۵۳۹ پیش از میلاد، کوروش آهنگ تسخیر بابل را کرد و وارد جنگ با بابل شد. به گواهی اسناد تاریخی و عقیدهٔ پژوهشگران، فتح بابل بدون جنگ بوده است و توسط یکی از فرماندهان کوروش به نام گئوبروه در شب جشن سال نو انجام شد. هفده روز پس از سقوط بابل، در روز ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد، خود کوروش وارد پایتخت شد. تصرف بابل نقطهٔ عطفی بود که باعث ایجاد تعادل بین قدرت های درگیر در آسیای غربی شد و زمینهٔ بازگشت یهودیان تبعیدی به میهن شان در اسرائیل را فراهم کرد. کوروش همچنین دستور داد که پرستش گاه اورشلیم را بازسازی کنند و ظروف و اشیای طلایی و نقره ای را که نبوکدنصر از اورشلیم ربوده بود، به یهودیان تحویل داد. استوانهٔ کوروش پس از شکست دادن نبونعید و تصرف بابل، نوشته شده و به منزلهٔ سند و شاهد تاریخی پرارزشی است. در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل متحد استوانهٔ کوروش را به همهٔ زبان های رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این استوانه در مقر سازمان ملل در شهر نیویورک قرار داده شد.

هرودوت گزارش می دهد که کوروش در جنگ با ماساگتها کشته شد؛ ولی این دیدگاه را اکثر مورخان جدید رد می کنند و معتقدند که داستان هرودوت ساختگی است. تنها منبع موثق کهنی که غیرمستقیم به مرگ کوروش اشاره می کند، دو لوح و سند گلی یافت شده در بابل است که نخستین آن مربوط به دوازدهم اوت ۵۳۰ پیش از میلاد است که تاریخ آن «نهمین سال کورش، شاه کشورها» را نشان می دهد. سند دوم که مربوط به سی و یکم اوت ۵۳۰ پیش از میلاد است، «سال آغاز فرمانروایی کمبوجیه، شاه کشورها» را بر خود دارد. این دو سند که در ظاهر اهمیت چندانی ندارند، در واقع نشان می دهند که کوروش در فاصلهٔ بین ۱۲ تا ۳۱ اوت سال ۵۳۰ پیش از میلاد درگذشته است و یا حداقل، خبر درگذشت وی و بر تخت نشینی کمبوجیه در این تاریخ به بابل رسیده است.

 

خلاصه داستان

زمان: قرن پنجم پیش از میلاد

مکان: ایران باستان

راوی داستان که در زمان “خشایار شا” زندگی می کند، همراه کاروانی از سارد به شوش می‌‌رود. او هر شب قسمتی از داستان تاریخی کوروش را برای گروهی از کاروانیان حکایت می‌کند و شنوندگان را مشتاقانه در انتظار می‌گذارد که شب بعد دنباله‌ی داستان را بشنوند …

 

معرفی کتاب

کوروش بر سرزمین پهناوری که از سیحون تا دریای مغرب ، و از سویی تا دریای سرخ گسترده شده بود حکومت می‌کرد، اما عظمت او در وسعت سرزمین‌های زیر فرمان او نبود، بلکه او را به این علت بزرگ می‌شمارند که برای نخستین بار در تاریخ جهان عدالت را جایگزین سلوک ظالمانه‌ی پادشاهان و فرمانروایان ستمکار کرده است. کوروش پس از هر پیروزی اسیران را آزاد می‌کرد و بعد از فتح بابل به فرمان او هزاران اسیر یهودی را که بخت نصر ، پس از ویران کردن اورشلیم به آنجا آورده بود ، به کشور خود بازگرداند. وحتی در بازسازی اورشلیم و معابدی که بخت نصر ویران کرده بود ، به اسیران آزاد شده‌ی یهودی داری رساند. یهودیان نیز در کتاب مذهبی خود کوروش را مسیح آزادی بخش خواندند. و اما در این رمان، نویسنده کمتر به لشکرکشی‌ها و فتوحات پرداخته و بیشتر از زندگی عاطفی و عشق‌های کوروش سخن گفته و این قضایا را چنان جذاب و دلنشین حکایت کرده است که خواننده با هر نوع سلیقه و طرز تفکری مجذوب آن خواهد شد.

گی راشه، نویسنده‌ی فرانسوی این رمان  که کوروش را بزرگترین سردار و بزرگوارترین شهریار عالم می‌خواند، سال‌های عمر خود را با جهانگردی و تحقیق درباره‌ی تاریخ مصر و یونان گذرانده و چندین کتاب معتبر در زمینه‌ی باستان‌شناسی و تاریخ مصر و یونان باستان تالیف کرده است و در کتاب کوروش، تاریخ و افسانه و خیالپردازی را به هم آمیخته، و اثری زنده و پویا و جذاب به وجود آورده است. او در مقدمه‌ی کتاب خود می‌نویسد :

«بخشی از وقایع داستان را از هرودوت گرفته‌ام که به زمان کوروش نزدیک‌تر بوده و به اکباتان و شوش هم سفر کرده است، و بخشی دیگر را از گزنفون که در پایان قرن پنجم پیش از میلاد می‌زیسته است.»

نویسنده نه تنها آثار هرودوت و گزنفون، بلکه هر کتاب و نوشته‌ای را که درباره‌ی کوروش و اوضاع و احوال آن روزگار نکته‌ای یا اشاره‌ای داشته، مطالعه کرده و در داستان‌پردازی خود در نظر داشته است. صفحات برجای مانده از مجموعه‌ی خاطرات سته‌زیاس که پزشک دربار داریوش و خشایارشا بوده، و بخش‌هایی از تاریخ عمومی نیکالا، یونانی ساکن سوریه، در نیمه‌ی دوم قرن اول میلادی، و ده‌ها کتاب دیگر که یهودیان و خاورشناسان اروپایی و آمریکایی نوشته‌اند و غالبا با هم متفاوت و گاهی متضادند، از منابع تحقیقی او بوده است. در ضمن از مطالعه‌ی اوستا و ترجمه‌ی ژول مُول از شاهنامه‌ی فردوسی غافل نمانده‌ است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد