دانلود کتاب یادداشتهای محرمانه اوا براون معشوقه هیتلر | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

خلاصه کتاب

%d8%a7%d9%88%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%88%d9%86

با وجود آنکه امروز، آدولف هیتلر را مظهر شرّ مطلق می دانند، او زندگی عاشقانه ای را نیز سپری کرد. او در طول زندگی خود، به چندین زن علاقه مند شد (یا آن طور که از روایات و شایعات بر می آید). البتّه، مشهورترین این زنان، معشوقه طولانی مدّت او که به سختی یک روز هم همسر او شناخته می شد، "اوا براون" بود. او نیز مدّت کوتاهی پس از عروسی و خودکشی آدولف، خود نیز خودکشی کرد. امّا، او تنها یکی از زنان حاضر در زندگی آدولف هیتلر بود. اوا براون در تاریخ آلمان بیشتر به عنوان معشوقه‌ هیتلر شناخته شده تا همسر قانونی‌اش. واقعیت این است که اوا، وقتی در ۳۰ آوریل سال ۱۹۴۵ به استقبال مرگ رفت،‌ "اوا هیتلر" نام داشت. این ازدواج بیش از ۳۰ ساعت به طول نیانجامید.

اوا براون در تاریخ 6 فوریه 1912 در شهر باواریا متولد شد. او دختر دوم یک معلم به نام "فردریش فریتز براون" بود و مادرش "فرانسیسکا فانی کرونبرگر" نام داشت. خانواده مادرش از افراد آبرومند و معتقد به کلیسای کاتولیک محسوب می شدند. خواهر بزرگترش "الیزه" در سال 1909 و خوهر کوچکترش "ماگریت" (ملقب به گرتل) در سال 1915 متولد شدند. زمانی که اوا براون در یک مدرسه بازرگانی به تحصیل مشغول شد استعداد خدادادی او در زمینه  ورزش آشکار شد. او ابتدا در یک مطب و سپس در یک عکاسی به کار مشغول شد. این عکاسی متعلق به "هاینریش هوفمان" عکاس حزب نازی بود که بعدها به شهرت جهانی رسید.

او در اکتبر 1929 در این عکاسی با آدولف هیتلر رهبر حزب نازی آشنا شد و هوفمان آن دو را به یکدیگر معرفی نمود. اوا براون پس از این آشنائی هیتلر را به عنوان یک جنتلمن با سیبیلی فانتزی و یک اُورکت روشن انگلیسی و یک کلاه پشمی معرفی کرد. اوا براون از چشمان هیتلر اینگونه تعریف کرده بود که این چشمان او را به یاد مادرش می انداخت. خانواده اوا بروان پس از مدت زمانی مخفی کاری در خصوص این ارتباط پس از اطلاع از آن به شدت با این ارتباط مخالفت کردند. در سال 1931 خواهر زاده هیتلر به نام گلی رابال  در منزل مسکونی هیتلر خودکشی کرد و این مسئله موجب اندوه روحی فراوان هیتلر کردید. عده ای از مورخین اعتقاد دارند علت خودکشی گلی، اطلاع او از ارتباط هیتلر با اوا براون بوده است اما هرگز به طور قطع علت و چگونگی مرگ گلی فاش نشد.

در 1 نوامبر 1932 اوا براون با اسلحه کمری پدرش اقدام به خودکشی کرد اما این خودکشی نافرجام بود. در 28 ماه می 1935 او یکبار دیگر با خوردن تعداد زیادی از قرص های خواب آور فانودورم تلاش کرد تا خودکشی کند اما اینبار نیز این خودکشی نافرجام ماند.  پس از خودکشی نافرجام اوا براون و پس از نجات جان او هیتلر برای وی یک ویلا و یک مرسدس بنز خریداری نمود و اغلب مشاهده می شد که براون به همراه خواهرش گرتل در این اتومبیل در شهر مونیخ در حال گشت زنی هستند. هوفمان نیز اندکی بعد از خودکشی اوا، او را از کار در عکاسی معاف کرد تا هیتلر بتواند بیشتر او را ببیند. در سال 1933 آدولف هیتلر به مقام نخست وزیری منصوب شد و اوا براون به عنوان منشی وی مشغول بکارشد. در سال 1936 اوا براون به خانه هیتلر به نام برگهوف که در ارتفاعات خوش آب و هوای برشستگادن ساخته شده بود رفت و با او مشغول زندگی شد. در این خانه اغلب پدر و مادر اوا براون برای ملاقات دخترشان و نیز صرف شام با او و هیتلر به ملاقات آنها می رفتند.

در ا اکتبر 1937 رناته مولر که یکی از مشهورترین هنرپیشه های آلمانی بود و با هیتلر ارتباط داشت خودکشی کرد و این اعتقاد که هیتلر مردی است که هر زنی که با ارتباط داشته باشد خودکشی خواهد کرد قوت یافت. در سال 1938 هیتلر اوا براون را رسما به عنوان وارث دارائی خود برگزید و مبلغی معادل 600 پوند ماهانه برای او پس از مرگ خود تخصیص داد. اوا براون اگر چه با عالی رتبه ترین مقام آلمان در ارتباط بود اما ادراک سیاسی او بسیار نازل بود و مسائل سیاسی آخرین چیزی بود که او به آن علاقه نشان می داد. او هرگز اجازه نیافت تا در ملاقات های رسمی و سیاسی هیتلر حضور داشته باشد. براساس تحقیقات آنجلا لامبرت که بعدها اقدام به تهیه بیوگرافی اوا براون نمود، اوا براون هرگز در حزب نازی عضو نبوده است. هیتلر و براون هرگز در مجامع عمومی با یکدیگر مشاهده نشدند و حتی بعضی از مقام های حزب نازی از وجود او بی اطلاع بودند. وجود او حتی از مردم آلمان پنهان نگاه داشته شد و فقط پس از پایان جنگ بود که وجود او فاش شد زیرا هیتلر تلاش میکرد در انظار این گونه جلوه دهد که او رهبری است که وقت خود را وقف مردم و کشور آلمان کرده است و در واقع در طول حیات آن دو، آنها رسما ازدواج نکردند و فقط در یک روز پایان حیاتشان رسما ازدواج کردند.

در طول جنگ دوم جهانی اوا براون به زندگی مرفه خود ادامه داد و در حالی که مردم آلمان در صف های مواد غذائی جیره بندی شده صف می بستند او در باواریا در حال انجام اسکی و ورزش و یا تفریح و خواندن رمان و تماشای فیلم بود. در 3 ژوئن 1944 گرتل خواهر اوا براون با یکی از فرماندهان اس اس به نام هرمان فگلایر ازدواج کرد و زمانی که در 20 ژوئن 1944 ترور نافرجام هیتلر توسط کنت کلاوس ماریا شنک فون اشتاوفن برگ که یکی از اعضای ارکستر سیاه بود، انجام شد، اوا براون نامه ای به این شرح برای هیتلر نوشت: «از نخستین ملاقات ما من در تابعیت شما بوده ام و تا روز مرگم اینچنین خواهد بود. من فقط بخاطر تو زندگی می کنم.»

در اوایل  آوریل 1945 و زمانی که نیروهای متفقین در حال ورود به خاک آلمان بودند اوا براون با اتومبیل از مونیخ به سوی برلین که هدف بمب باران های شبانه روزی متفقین قرار داشت حرکت کرد. با وجودی که در طول مسیر اتومبیل او توسط هواپیماها متفقین مورد حمله قرار گرفت اما موفق شد خود را به برلین برساند. او با وجودی که می دانست به زودی برلین توسط ارتش سرخ شوروی محاصره خواهد شد اما از ترک آن شهر اجتناب کرد و به همراه هیتلر به پناهگاه زیرزمینی او رفت. برلین هدف تسخیر ارتش شوروی قرار داشت و شهر صحنه جنگ های خیابانی میان مدافعان آلمانی و مهاجمان روس بود. در چنین اوضاعی در 29 آوریل به هیتلر خبر دادند که شهر به زودی سقوط خواهد نمود. در ساعات پس از نیمه شب 29 آوریل هیتلر و اوا براون در پناهگاه زیرزمینی قصر صدارت اعظمی آلمان با حضور تعداد اندکی از مقامات مانند مارتین بورمان و دکتر ژوزف گوبلز رسما ازدواج نمودند. چند روز قبل از این واقعه هیتلر دستور داد تا ژنرال فگلاین شوهر خواهر اوا و باجناقش را به دلیل ترک محل انجام خدمت تیرباران کنند.

در ساعت 1 بعد از روز 30 آوریل هیتلر و اوا براون با افراد حاضر در پناهگاه زیر زمینی خداحافظی نمودند و در ساعت 3:30 بعد از ظهر آن روز با شنیده شدن صدای شلیک تیر افراد حاضر در پناهگاه به داخل اتاق آنها رفتند و مشاهده کردند که هیتلر و اوا براون خودکشی نموده اند. هیتلر با شلیک گلوله و اوا براون با خوردن سم سیانور خودکشی کرده بودند. هیتلر قبل از خودکشی سگ خود به نام بلوندی را نیز با خوراندن سم سیانور کشته بود. به وصیت هیتلر و به دستور ژوزف گوبلز جنازه آن دو به محل اصابت یک خمپاره روسی حمل گردید و پس از قرار گرفت در آن با ریختن بنزین آتش زده شد. پس از سقوط برلین و تصرف پناهگاه زیر زمینی جنازه آنها توسط ارتش سرخ شوروی در باغ پناهگاه یافته شد و به همراه جنازه گوبلز و ماگدا همسرش و فرزندان آنها مخفیانه به ماگدبورگ در آلمان شرقی منتقل و به خاک سپرده شد. در سال 1970 به دستور مقامات اتحاد شوروی جنازه آنها از خاک خارج و سوزانده شد و خاکستر این جنازه ها در رودخانه الب ریخته شد.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد