% % دانلود کتاب A Guide to Philosophy in Six Hours and Fifteen Minutes


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

ویتولد مارین گومبروویچ، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس لهستانی، یکی از چهره‌های برجسته ادبیات اروپای شرقی و از نویسندگان شناخته‌شده قرن بیستم به حساب می‌آید. اگرچه گومبروویچ را بیشتر با حوزه "ادبیات" می‌شناسند؛ ولی او تسلط چشمگیری نیز بر "فلسفه" داشته است. کتاب حاضر شاهدی بر دلبستگی خاص او به فلسفه و محملی برای شناخت بهتر و عمیق‌تر پشتوانه فکری او است. فلسفه در شش ساعت و پانزده دقیقه آموزش خوبی برای دوستداران فاسلفه و دانستن دیدگاه‌های فلسفی برخی از چهره‌های نامدار فلسفه است.

کتاب را درواقع خود گومبروویچ ننوشته است؛ بلکه آنچه در قالب کتاب حاضر جمع‌آوری و ویراستاری شده، یادداشت‌های یکی از دانشجویان حاضر در کلاس‌های فلسفه او بوده که از ۲۷ آوریل تا ۲۵ مه ۱۹۶۹ برگزار شده است. این درس‌ها حول محور نظریات کانت، شوپنهاور، هگل، کی‌یرکگور، سارتر، هایدگر، مارکس و نیچه می‌چرخد.

محتوای کتاب:

کتاب در حقیقت بیانگر نگرش شخصیِ گومبروویچ به تفکر مدرن و بنیان‌گذاران آن است. به سبب دست‌نوشته بودنِ اصل کتاب و این‌که مطالب آن یادداشت‌های دانشجویی گمنام است، بریدگی‌ها، افتادگی‌ها و گاه ابهام‌هایی در آن به چشم می‌خورد. اما همین اندک نیز برای پی بردن به تسلط، دقتِ دانش، طنز کلام و تیزی ذهن گومبروویچ کفایت می‌کند.

• در قرن هجدهم عمیق‌ترین دیدگاه در باره جهان کدام بود؟

• فایده فلسفه چیست؟

• شوپنهاور زندگی را چگونه می‌دید؟

• نیچه نیز همانند کانت و شوپنهاور، لهستانی بود!

• نویسنده غمگینی که خود را ارباب واقعیت می‌پندارد، موجود مضحکی است.

• به‌زعم شوپنهاور، زندگی یک ناخوشیِ مستمر و درخور ملامت است.

• تمامی نظام‌های فلسفی فرو می‌پاشند.

کتاب پر است از پرسش‌ها و جملاتی از این دست؛ پرسش‌ها و جملاتی درباره کابرد فلسفه، نظام‌های فلسفی، زندگی از دید شوپنهاور، نیچه و ... گومبروویچ حاصل سالها تعمق و کند و کاو خود در عالم فلسفه را طی جلاتی کوتاه بیان کرده و از آنجا که خود نویسنده ای است پرمغز و صاحب نگرش، تلاش کرده است دیدگاه‌های شخصی‌اش را نیز لابلای این درسها بگنجاند تا آنجا که مثلا در جایی خود را به لحاظ فلسفی متقدم بر "سارتر" شمرده است.

گومبروویچ علاوه بر ارایه رویکرد آموزشی فلسفه در این اثر، به کاربرد این دانش نیز اشاره داشته باشد. هر کدام از درس‌های این کتاب در حقیقت یک جلسه درس یک‌ساعته بوده‌اند و نام کتاب نیز به همین جهت انتخاب شده است. مجله ها و روزنامه های معتبری در سراسر جهان این کتاب را به خاطر ایجاز، جدیت، طنز، دقت و منحصر به فرد بودنش ستوده اند.

این کتاب برای کسانی که علاقه ی زیاد و وقت کم برای مطالعه ی فلسفه دارند، بهترین فرصت است. این کتاب با همه ی کوچکی و سادگی اش، بسیار جدی تر از کتاب های دم دستی مثل الفبای فلسفه، فلسفه به زبان ساده و دنیای سوفی شما را با فلسفه آشنا خواهد کرد. تفاوت اساسی این کتاب با کتاب های مشابهش، در مطالعه ی فلسفه از آغاز "فلسفه ی مدرن" یعنی فلسفه ی "کانتی" و "دکارتی" است. کتاب اگر چه دستنوشته های یکی از دانشجوهای کارگاه فلسفه گومبروویچ است؛ اما طنز نمکین گومبرویچ در بیان فلسفه را با خود دارد.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد