دانلود کتاب A History of Philosophy 2 | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

Medieval Philosophy (به فارسی: فلسفه قرون وسطی) جلد دوم از مجموعه A History Of Philosophy (به فارسی: تاریخ فلسفه) است. کاپلستون در جلد دوم که در آن به فلسفه قرون وسطى پرداخته است، گرچه قرار نیست تاریخ فلسفه اسلام را بنویسد؛ اما با وجود این در چند صفحه اى که در خصوص فلسفه در جهان اسلام نوشته، بسیار بیطرفانه و خوش ساخت عمل کرده و هدفش این بوده که بگوید این فلسفه به قرون وسطى منتقل شده است. بنابراین به رغم این که تخصصى در فلسفه اسلامى ندارد؛ اما روح این فلسفه را کم وبیش درک کرده است.

اطلاعات کتاب

• کتاب Medieval Philosophy (به فارسی: فلسفه قرون وسطی) نوشته Frederick Copleston (فردریک کاپلستون) نخستین بار در سال 1950 منتشر شد.

• ترجمه های فارسی کتاب:

فلسفه قرون وسطی از آوگوستینوس تا اسکوتوس: ترجمه ابراهیم دادجو - انتشارات علمی و فرهنگی

مجموعه تاریخ فلسفه

مجموعه A History Of Philosophy (به فارسی: تاریخ فلسفه) اثر Frederick Copleston یکی از برجسته‌ترین آثار کلاسیک در زمینه تاریخ فلسفه‌ است که در نه جلد به نگارش درآمده‌ است. این مجموعه که طی سال‌های 1944 تا 1974 نوشته شده است. یکی از معتبرترین و بزرگترین تاریخ فلسفه هاست که از حیث عمق و و مستند بودن و جامعیت جزو بهترین هاست. کاپلستون خود اذعان مى‌کند که هدفش از نگارش این اثر، در اختیار نهادن یک کتاب درسى براى دانشجویان حوزه‌هاى علمى کاتولیک بوده است و تمام اثر او نیز به صحه واتیکان ‌رسیده و از حیث دینى نیز کاملاً تایید شده است. از سوى دیگر چون کاپلستون در دانشگاه تدریس مى‌کند قصدش نگارش یک کتاب دینى نبوده است. کاپلستون گرچه معتقد است که هیچ نگارشى بدون طرفدارى نیست و هرکسى دست به نگارشى مى‌زند، هدف و نظرى در ذهن دارد که آشکار و پنهان آن را در آثارش نشان مى دهد. با این همه با اینکه او یک کاتولیک معتقد و مومن است و به یک نظام خاص فلسفى به نام نظام سنت توماس معتقد اما چنان آراى فلاسفه را بیان و از آنها انتقاد مى‌کند که خواننده خود تصمیم مى‌گیرد که حق با کیست. ضمن آنکه در وهله نخست هدف او از نگارش این اثر بیان عقاید فلاسفه است و نه رد آراى آنها. تاریخ فلسفه کاپلستون مجموعه ای را در دسترس خوانندگان فارسی زبان قرار می دهد که تا حد زیادی می تواند آنان را از متن های دیگر بی نیاز سازد، زیرا هدف نگارنده این بوده است که سیر تحول فلسفه را از آغاز تا اواخر قرن بیستم با زبانی ساده و روان برای خواننده تحصیل کرده معمولی بیان کند. این مجموعه به همت عده ای از مترجمان زبده از جمله سیدجلال‌الدین مجتبوی، عبدالحسین آذرنگ، اسماعیل سعادت، داریوش آشوری، غلامرضا اعوانی، ابراهیم دادجو، بهاءالدین خرمشاهی و امیرجلال‌الدین اعلم به فارسی ترجمه شده‌است.

خلاصه کتاب

بیش از پنجاه سال از تألیف کتاب گرانقدر سیر حکمت در اروپا نوشته شادروان محمد على فروغى مى‌گذرد. فروغى پس از ترجمۀ گفتار در روش دکارت متوجه شد که این رسالۀ عمیق در ایران درست فهمیده نمى‌شود و در واقع صرف ترجمه و ارائۀ مجرد افکار یک فیلسوف، اگر خوانندگان به پیوستگى آن با آراء قبلى و با سیر تطور بعدى و زمینۀ تاریخى آن آشنا نباشند، بى‌فایده است. او بدرستى دریافته بود که شناخت آراء فلسفى و فهم افکار واقعى هرفیلسوفى نخست در «تاریخ فلسفه» امکان‌پذیر است.نگرش تاریخى به فلسفه و عموما به تمام دستاوردهاى انسانى، در گذشته کمتر سابقه داشته است. قدما در واقع براى تاریخ فلسفه شأنى قائل نبودند و اصولا چندان توجهى به منشاء آراء فلسفى و تأثیر و تأثر و سیر و بسط تاریخى آن نداشتند. به گفتۀ امیل بریه: «مطالعۀ تاریخ فلسفه در مجموع سیر زمانى آن، با توجه به وحدت این سیر تطورى، امرى است که تقریبا تازگى دارد. این امر یکى از وجوه متعدد اعتقاد به ترقى روح انسانى است که در اواخر قرن هجدهم به ظهور رسید. در فلسفۀ تحصّلى اوگوست کنت به اعتبارى، و در فلسفۀ هگل به اعتبارى دیگر، سیر تاریخى فلسفه به عنوان لازم ذات فلسفه تلقى شد.»   مى‌دانیم که "هگل"، فلسفه را همان تاریخ فلسفه مى‌دانست؛ به عقیدۀ او، فلسفه را فقط باید در تاریخ فلسفه آموخت.  با این اعتبار، اگر بخواهیم دست کم فلسفۀ جدید غرب را بشناسیم، و افکار ماهوى فلاسفۀ آن را بدانیم، ناگزیر از اتخاذ این دید تاریخى هستیم، دیدى که در تاریخ فلسفه منعکس است.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد