دانلود کتاب A Kiss Before Dying | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)
لی‌لی‌بوک به فروش می‌رسد! تماس با ما

معرفی کتاب

در میان نویسندگان پلیسی جهان که روز به روز بر شمارشان افزوده می شود، تعداد آن گروهی که چیز تازه ای بیاورند و رمان یا داستان کوتاهی بنویسند که انسان نظیر آنرا با اندک تفاوتی نخوانده باشد، بسیار اندک است. در واقع توفیق در بازاری چنین آشفته کار هرکس نیست و نویسنده ای زبردست باید تا بتواند در عصر ما که رمان پلیسی یکی از انواع ادب شمرده می شود، اثری قابل توجه و سبکی نو بوجود آورد.

بی شک میتوان گفت که ایرا لوین رمان نویس و نمایشنامه نویس معروف آمریکایی (برنده بزرگترین جایزه رمان پلیسی آمریکا و خالقِ رمانِ گوتیکِ مشهور بچه رزماری) یکی از این نویسندگان انگشت شمار است. آثار او ترکيبی از ژانرهای معمايی، مهیج، گوتيک و علمی-تخيلی بود. او دنيای جنون آميزی را ترسيم می کرد که هر چيزی می توانست در هر زمان برای هر کسی اتفاق بيفتد.

کتاب A Kiss Before Dying (به فارسی: بوسه ای پیش از مرگ) اولین رمان این نویسنده بود که نخستین بار در سال 1953 منتشر شد و ميليون ها نسخه از آن به فروش رفت؛ یک رمان جنایی، مهیج و معماییِ کلاسیک که حسی از طنزی شيطانی در آن بود و برنده جایزه ادگار آلن پو در سال 1954 شد و دوبار به فيلم درآمد.

زمانی که این شاهکارِ کلاسیک منتشر شد، لوین فقط 23 سال داشت. شاید اگر هرکس دیگری جای او بود، با موفقیت این کتاب، به یک زندگی تجملی روی می آورد، مشروب می نوشید، چندین بار ازدواج می کرد، مقدار زیادی اضافه وزن پیدا می کرد و ... ولی نه! لوین پس از این هم به موفقیت خود در دنیای ادبیات ادامه داد و آثاری همچون بچه رزماری، همسران استپ فورد و پسران برزیل را خلق کرد.

در رمانِ پسران برزیل، شخصی به نام "منگله" با طرح نقشه‌ای شیطانی، از طریق الگوبرداری از ساختار ژنتیکی "هیتلر" و انجام آزمایش‌های غیرانسانی، امکان حیات گروهی پسر نوجوان را در شرایط زیستی مشابه هیتلر فراهم ساخته تا نسل او را احیاء کند. در رمان بچه رزماری زنی توسط شیطان حامله می شود. ولی بوسه پیش از مرگ نسبت به دیگر رمانهای او کوتاهتر بوده و از داستان ساده تری برخوردار است. پسرِ فقیر ولی خوشتیپ، باهوش و جذابی که در راه کسب قدرت و ثروت با یک دختر ساده ولی ثروتمند طرح دوستی می ریزد، اما با حامله شدن دختر، تمام آرزوهای او در مرز نابودی قرار میگیرد و مجبور به طرح نقشه هایی می شود که داستان کتاب براساس آنها شکل گرفته است.

زمان و مکان وقوع داستان:

داستان در سال 1950 میلادی و در دومین سال تحصیلِ "باد کورلیس" و "دوروتی کینگ شیپ" در کالج استوداردِ ایالت آیووا در ایالات متحده آمریکا به وقوع می پیوندد.

اطلاعات کتاب

• کتاب A Kiss Before Dying (به فارسی: بوسه ای پیش از مرگ) نوشته ایرا لوین نخستین بار در ژوئن 1953 توسط انتشارات Simon and Schuster در ایالات متحده آمریکا منتشر شد.

خلاصه کتاب

زمان: 1950 میلادی مکان: ایالات متحده آمریکا (ایالت آیووا) "باد کورلیس" جوانی فقیر ولی باهوش، خوشتیپ و جذاب است که در راه رسیدن به اهدافش، هیچ چیز جلودارش نیست، حتی قتل! یک بیمار روانی با موهای بور و چشمان آبی در جستجوی قدرت و ثروت! تنها مشکل او یک زن حامله است؛ زنی که عاشقِ او است ولی کورلیس او را دوست نداشته و فقط برای رسیدن ثروت پدرش، او را اغوا کرده است. "دوروتی کینگ شیپ"، دختر ساده و بدشانسی که در کالجِ "استودارد" به دامِ عشقِ کورلیس گرفتار شده است، حال باید قربانی نقشه شومِ کورلیس در راه رسیدن به نداشته هایش شود؛ نقشه ای که شعله های مرگبار آن تمام خانواده کینگ شیپ را دربر می گیرد ...

خط سیر داستان:

باد کورلیس مرد جوانی است از قشر پایین جامعه که می خواهد به هر قیمتی که شده زندگی ای همراه با ثروت و رفاه داشته باشد. او در جنگ جهانی دوم در اقیانوس آرام خدمت می کند و پس از اینکه در سال 1947 با احترام از خدمت ترخیص می شود در می یابد که زمانی که خارج از کشور بوده است پدرش در یک تصادف رانندگی کشته شده. محوری ترین لحظه زندگی وی زمانی است که در طول جنگ ابتدا یک تک تیرانداز ژاپنی را مجروح کرده و سپس می کشد؛ در حالی که از اینکه از شدت ترس زیر شلواری اش را خیس کرده و تقاضای بخشش می کرد. کورلیس به واسطه قدرتی که نسبت به آن سرباز داشت به وجد آمده و در عین حال، از نمایشِ وحشتِ مطلق او بیزار و متنفر بود.

وی پس از بازگشت به آمریکا در کالجِ "استودارد" (واقع در شهر "بلو ریور" در ایالت "آیووا") ثبت نام می کند و در آنجا دوروتی کینگ شیپ یکی از سه دخترِ یک تاجر مس ثروتمند را ملاقات می کند، و برای رسیدن به فرصتی برای ثروتمند شدن، دوست پسرِ دوروتی می شود. پس از مدتی از سپری شدنِ روابطشان، وقتی که دوروتی به او می گوید که حامله است به همان اندازه که وحشت می کند، همانقدر هم مطمئن می شود که لئو کینگ شیپ پدر متعصب و سنت گرای دوروتی او را از ارث محروم خواهد کرد. کورلیس که تمام نقشه های خود را بر باد رفته می بیند، تصمیم می گیرد از شر دوروتی خلاص شود و با فریب دادنِ دوروتی، او را متقاعد به نوشتن نامه ای می کند که از دید یک شخص عادی همچون یک نامه ی "اعتراف به خودکشی" به نظر می رسید و سپس او را از بالای یک ساختمان بلند به پایین پرت می کند. در حالی که قبلا از دوروتی خواسته است که روابطشان را مانند رازی از خانواده و دوستانش پنهان کند و مطمئن است از این بابت خطری او را تهدید نمی کند.

کورلیس به زندگی با مادرش ادامه می دهد؛ مادری که کارهای او را تحت نظر دارد اما از آنها سردر نمی آورد. او صبر می کند تا چند ماهی بگذرد و آبها از آسیاب بیفتد و اخبار مرگ دوروتی فراموش شود. سپس برای رسیدن به مقصود شومش، به دنبال طرح دوستی با خواهرِ دوروتی یعنی اِلن کینگ شیپ می رود! روابط عاشقانه مطابق نقشه پیش می روند تا اینکه اِلن شروع به تحقیق درباره مرگ خواهرش می کند و متقاعد می شود او خودکشی نکرده است. در آخر الن به حقیقت کار کورلیس پی می برد و با او رودرو می شود. کورلیس با بی علاقگی به جنایتی که مرتکب شده اعتراف می کند و اِلن را هم می کشد! سپس بی توجه به این شکست به سراغ آخرین باقی مانده کینگ شیپ ها یعنی ماریون کینگ شیپ می رود. این عشقبازی موفقیت آمیزتر از همه می شود و بزودی کورلیس با راضی کردن پدر ماریون با او نامزد می شود.

گوردون گنت کسی که الن را در طول تحقیقات قتل خواهرش دوروتی دیده است، شروع به تحقیق درباره پرونده می کند و بلافاصله به کورلیس مظنون می شود. او به خانه دوران کودکی کورلیس می رود و در آنجا نقشه های مربوط به دیدار با ماریون و اغوا کردن او را می بیند. گوردون روز قبل از ازدواج، در خانه خانواده کینگ شیپ حاضر می شود و مدارک فریبکاری کورلیس را به آنها نشان می دهد. در سفر به یکی از کارخانه های تولید مس کینگ شیپ، ماریون، پدرش و گنت همگی اطراف کورلیس را در حالی که او بالای یک دیگ مس مذاب ایستاده را می گیرند و تهدید می کنند که اگر اعتراف نکند، او را به پایین می اندازند.

کورلیس دیوانه وار ادعای بی گناهی می کند اما نمی تواند بقیه را تحت تاثیر قرار دهد. متوجه می شود شانسش ته کشیده و شلوارش را خیس می کند؛ همان کاری که سرباز ژاپنی که برای او نمادی از بزدلی رقت انگیز بود انجام داد. سپس کورلیس دچار آشفتگی و شرمساری شده و سکندری می خورد و در داخل دیگ مس مذاب می افتد.

"بوسه پیش از مرگ" بر پرده سینما:

این رمان توسط هالیوود دوبار تحت همان عنوان A Kiss Before Dying (به فارسی: بوسه ای پیش از مرگ) به فيلم درآمد، يک بار در 1956 به کارگردانی گرد اسوالد و بازی رابرت واگنر و بار ديگر در 1991 به کارگردانی جيمز دردن و بازی مت ديلون.

بالیوود نیز در سال 1993 فیلمی به نام Baazigar (به فارسی: بازیگر) به کارگردانی عباس-موستان و با بازیِ زیبای شاهرخ خان، کاجول و شلیپا شتی ساخت. در این فیلم انگیزه "ثروتمند شدن" کاراکترِ اصلی برای انجام قتلها با انگیزه "انتقام" جایگزین شده بود. شاهرخ خان با یازی در این فیلم "جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد" را برای نخستین بار دریافت کرد.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد