دانلود کتاب Independence Day | لی لی بوک % % رمان و داستان


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

رمان علمی-تخیلی Independence Day (به فارسی: روز استقلال) كه در عین حال مضمون اصلی فیلمِ روز استقلال (1996) به شمار می‌آید، شرحی است از جنگ سیارات و حمله موجودات فضایی به زمین كه با هدف نابودی نسل بشر صورت می‌گیرد.

فیلمِ "روز استقلال" جز عظیم ترین فیلمهای ساخته شده تا سال 1996 و مادر تمام آثاری محسوب می شود که تصویری از آخرالزمان (پایانِ دنیا) و حملات موجودات بیگانه را در برابر چشمان تماشاگر تداعی می کند و بر طبق اصول رایج فیلمهای پرحادثه ای هالیوود، نهایتا با پیروزی خیر بر شر، داستانی از نوع نجات بشر در مقابل عوامل ناشناخته را عرضه می نماید. موجودات فضایی و نزاع بین کرات آسمانی با اسرار پر رمز و راز آن، جبهه تازه ای است که سینمای آمریکا مجددا کشف کرده؛ سینمایی که با گذشت زمان و توسل جستن به تکنیکهای پیشرفته، از مرحله ساده و کم خرج بودن به فیلمهای پرهزینه امروزی تبدیل گردیده است.

این فیلم کاملا نقطه مقابل فیلمهایی در ردیف برخورد نزدیک از نوع سوم محسوب می شود و بازگشتی به تریلرهای پر زرق و برق و جنون آمیزی مانند جنگ دنیاها، روزی که زمین از حرکت ایستاد، وقتی دنیاها با هم تصادف می کنند و از این قبیل دارد. داستانهایی که در آن موجودات فضایی هیچ تمایلی برای رفتار دوستانه و اتحاد از خود نشان نمی دهند و هدفشان فقط نابودی نسل بشر و و سلطه مطلق بر منابع زمینی است.

در مورد روال داستان این مشکل وجود دارد که آیا رمانی تا این حد شبیه به فیلمنامه می توان نوشت یا نه؟ این کارِ به ظاهر پیچیده با کمک و همیاری سه متخصص یعنی استیون ماستاد (نویسنده)، رولاند امریچ (کارگردان و نویسنده فیلمنامه) و دین دولین (تهیه کننده فیلم) انجام شده که نقش اساسی را در این بین استیون ماستاد بر عهده داشته است. وی با همفکری کارگردان و درنظرگیریِ دکوپاژهای فیلم، موضوع اصلی را در قالب کلمات بطرزی عالی بیان کرده و قلم استادانه اش چنان بر صفحه کاغذ هنرنمایی می کند که هنگام مطالعه، صحنه های فیلم در برابر چشمان تماشاگر، زنده و ذهنیت وی را نیز به طرف اعماق فیلم سوق می دهد. پس می توان اذعان داشت که رمان روز استقلال نه تنها شبیه یک فیلمنامه و درواقع خود فیلمنامه می باشد.

خط سیر داستان:

naghshe mantagh 51 dar nevada

دوم ژوییه علایم رادیویی بر صفحه مانیتورها از ظهور سفینه فضایی عظیمی خبر می دهند. در حالی كه نمایندگان دولت آمریكا سخت در تلاشند تا با سفینه اصلی و نیز سفینه های كوچك متعددی كه در نقاط مختلف جهان مستقر شده اند، ارتباط برقرار كنند، "دیوید لوینسن" مامور مخابرات اهل نیویورك، كشف می كند كه علایم رادیویی درواقع شمارش معكوس هستند. دیوید و پدرش، "جولیوس"  به واشنگتن دی.سی می روند تا این خبر را به گوش "كونستانس"، همسر سابق دیوید كه ازدواجش را فدای كار در دفتر رییس جمهور كرده است، برسانند. همزمان، فرمانده "استیو هیلر"، خلبان حرفه ای نیروی هوایی با دیدن آلارم زرد از تلویزیون از همسرش "یاسمین" و پسرش "دایلن" خداحافظی می کند و به قرارگاه "ال تورو" می رود تا به همراه 35 خلبانِ "شوالیه های سیاه" و به عنوان سردسته آنها به سفینه فضایی حمله کنند.

سوم ژوییه سفینه های كوچك تر حمله به زمین را آغاز می كنند. رییس جمهور و سایر كاركنان كاخ سفید به همراه دیوید و پدرش، درست قبل از انفجار كاخ، آنجا را ترك می كنند. آنها به "منطقه 51 " در ایالت "نوادا" می روند، جایی كه دانشمندان از سال 1950 بر روی سفینه ای مشابه سفینه های بیگانگان (که تقریبا 50 سال پیش در "نیومکزیکو" بدست آورده بودند) مطالعه می کردند. رییس جمهور حمله هسته ای ناموفقی را رهبری می كند. دیوید شیوه ای را كشف می كند كه با كمك آن بتوان توسط یك ویروس كامپیوتری، سیستم دفاع مهاجمان را از كار انداخت. او و  "استیو" كه در نبردی سنگین یكی از بیگانه ها را دستگیر كرده است، سوار بر سفینه قدیمی، رهسپار سفینه مادر می شوند تا ویروس را كار بگذارند.

چهارم ژوییه، استیو و دیوید به سیستم كامپیوتر بیگانه نفوذ می كنند و سپرهای تدافعی آن را در هم می شكنند، آمریكا حمله هوایی موفقی را علیه موجودات  ماورای زمینی تدارك می بیند. به نیروهای جنگنده در سراسر دنیا پیام ارسال می شود تا در صورت امكان، در نبرد شركت جویند. نیروهای متجاوز شكست می خورند و دنیا را به بازماندگان وا می گذارند كه وظیفه بازسازی را بر عهده دارند.

اطلاعات کتاب

• کتاب Independence Day (به فارسی: روز استقلال) نوشته استیون ماستاد نخستین بار در 29 ژوئیه سال 1996 منتشر شد.

خلاصه کتاب

زمان: 1998 میلادی

مکان: ایالات متحده آمریکا (شهر واشنگتن)

در روز دوم ژوئیه، کلیه کشورهای کره زمین شاهد نزدیک شدن سفینه هایی از فضا بودند که شهرهای بزرگ را به تاریکی مطلق فرو بردند. در دیدگانِ مردم، آنها غول های وحشتناکی به نظر می آمدند که به سرعت به سمت مشهورترین و تاریخی ترین بناهای ایالات متحده و جهان در حرکت بودند. این سفینه هایِ ناشناخته، کلیه سمبل های آزادی و صلح آمریکا و دیگر کشورهای جهان را به تسلط خود درآوردند. سایه های پدیدارگشته از خلال ابرها، سفینه هایی بودن حامل مسافرینی از دنیای دیگر.

انسانها وحشت زده در محل کارشان، خیابانهای شلوغ، پارکها و منازل خود، در حال گریز از این سو به آن سو هستند. رانندگانِ مضطرب و دستپاچه، ناخودآگاه وارد مسیرهای خلاف گشته و موجب تصادفات و راه بندان های طولانی می شوند. هنگام تلاش جهت فرار از زیر سایه بشقابهای سیاه و هیولاوار، کسی مجال تفکر به اصل، مبدا و هدف این غولها نمی یابد؛ درست به مانند تقلای مشتی مگس که در تارهای عنکبوت به دام افتاده باشند ...

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد