دانلود کتاب The Blue Lagoon از H. de Vere Stacpoole | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

The Blue Lagoon از H. de Vere Stacpoole

دانلود کتاب The Blue Lagoon از H. de Vere Stacpoole
 کتاب The Blue Lagoon از H. de Vere Stacpoole

the-blue-lagoon-lilibook

 

نام کتاب: The Blue Lagoon

نویسنده: H. de Vere Stacpoole

انتشارات: لی لی بوک  (طراحی اختصاصی)

سال نشر: ۲۰۱۶

زبان: انگلیسی

تعداد صفحات: ۲۲۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱٫۵۰ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: قرن نوزدهم میلادی

مکان: ایالات متحده آمریکا (ایالت ماساچوست: شهر بوستون)

“آرتور لسترنج” برای بدست آوردن سلامتی و بهبود حالش با کشتیِ “نورتمبرلند” از شهر “بوستون” (واقع در ایالت ماساچوستِ آمریکا) عازم یک سفر دریایی شده است. در این سفر پسرش”دیک” و برادرزاده اش “امیلین” نیز او را همراهی می کنند.

کشتی از طریق دور زدن دماغه “هورن” وارد اقیانوس آرام جنوبی می شود و رهسپار “سان فرانسیسکو” می شود. بعد از آتش گرفتن غیرمنتظره کشتی در اقیانوس آرام جنوبی، دیک و امیلین همراه یک ملوان ایرلندی به نام “پاتریک بوتن”، به جزیره ای متروکه که مرداب آبی زیبایی در آن قرار دارد رانده می شوند. پاتریک محافظت از کودکان را به عهده می گیرد و به آنها چگونگی زندگی در جزیره را آموزش می دهد. دو سال و نیم پس از اقامت در جزیره، پاتریک بر اثر زیاده روی در نوشیدن مشروب، جان خود را از دست می دهد و …

 

معرفی کتاب

رمان The Blue Lagoon (به فارسی: مرداب آبی) نوشته اچ دی، ویر استکپول، نویسنده ایرلندی قرن نوزدهم و بیستم است. این رمان معروفترین اثر وی می باشد که پنج فیلم سینمایی از آن اقتباس شده است. در خلق این اثر، سابقه کار بر روی کشتی بعنوان پزشک، کمک زیادی به وی نمود.

داستان این رمان در مورد پسرعمو و دخترعمویی نوجوان (در ترجمه فارسیِ کتاب، این دو بعنوان خواهر و برادر معرفی شده اند) به نامهای دیک لسترنج و امیلین لسترنج است که پس از غرق شدن کشتیشان، به همراه یک ملوان ایرلندی به نام پاتریک بوتن (معروف به “پدی دست چپ”) با قایق به جزیره ای در اقیانوس آرام جنوبی پناه می برند و چندین سال از زندگی خود را در آنجا سپری می کنند.

خط سیر داستان:

naghshe-jazire-mordab-abi

حوادث داستان از توصیف عرشه کشتی نورتمبرلند و مسافران آن آغاز می شود. “آرتور لسترنج” برای بدست آوردن سلامتی و بهبود حالش به همراه پسرش، “دیک” و برادزاده اش “امیلین” از بوستون عازم یک سفر دریایی با کشتی “نورتمبرلند” می شود.

پس از عبور از دماغه هورن و ورود به اقیانوس آرام جنوبی در اثر یک حادثه، کشتی آتش می گیرد و دیک و امیلین مجبور می شوند به همراه یک ملوان ایرلندی به نام “پاتریک بوتن” کشتی را ترک کنند. پس از مدتی سرگردانی به جزیره ای می رسند که مرداب آبی زیبایی در آن قرار دارد.

دو سال و نیم پس از اقامت در جزیره مرداب آبی، پاتریک بر اثر زیاده روی در نوشیدن مشروب، جان خود را از دست می دهد. بدین ترتیب دیک و امیلین تنها حامی خود را از دست می دهند، اما به خاطر وفور نعماتی که جزیره در اختیارشان قرار داده، به آسانی به زندگی خود در آن بهشت دورافتاده ادامه می دهند. شبها را در کلبه ای کوچک به سر می آورند و روزها به ماهیگیری، شنا، جستجوی مروارید و گردش در جزیره می پردازند.
با گذر سالیان، دیک و امیلین نوجوان، بزرگ شده و به جوانانی بالغ بدل می شوند. با ورود به دوران بلوغ، آنها عاشق یکدیگر می شوند، اما هیچ شناختی از احساس تازه ای که در آنها سربرآورده و یا عکس العملی که در برابر آن باید انجام دهند، ندارند. اما گذر زمان به آنها کمک می کند و به تدریج می توانند رابطه زناشویی خود را کامل کنند. دیک به شدت به امیلین وابسته می شود. به داستانهایش گوش می سپارد و برخی اوقات با دادن هدیه در پی جلب محبت اوست. نویسنده کتاب این برخورد جنسی را اینگونه توصیف می کند:

«رابطه ای عاشقانه هدایت شده از روی غریزه، همچون پرندگان؛ امری کاملا طبیعی، بدون مواخذه و خالی از گناه. ازدواجی براساس قوانین طبیعت، بدون جشن و یا حتی مهمان.»

پس از چند ماه از این جریان، امیلین باردار می شود، اما آن دو هیچ اطلاعاتی از دلیل تغییرات فیزیکی که در امیلین بوجود آمده یا از تولد نوزاد ندارند. روز وضع حمل، امیلین در جنگل ناپدید می شود و وقتی بازمی گردد نوزادی را به همراه خود دارد. پس از مدتی آنها می فهمند که این تازه وارد! همچون آنها نیازمند اسم است و او را “حنا” صدا می زنند. با گذر زمان آنها به حنا، شنا کردن، نیزه انداختن، بازی کردن در گل و … را یاد می دهند و تا زمان نجاتشان از جزیره حوادث بسیاری را از سر می گذرانند.

ترجمه فارسی کتاب:

در ترجمه فارسی کتاب، دیک و امیلین، خواهر و برادر معرفی شده اند و بدین ترتیب کل ماجرای عاشقانه آنها، تولد حنا و … از داستان حذف شده است.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب The Blue Lagoon (به فارسی: مرداب آبی) نوشته Henry De Vere Stacpoole نخستین بار سال ۱۹۰۸ توسط انتشارات T. Fisher Unwin در انگلستان منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌ها