دانلود کتاب The Fellowship of The Ring | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

The Fellowship of The Ring (به فارسی: یاران حلقه)، اولین جلد از سه گانه حماسی خیالی ارباب حلقه ها به قلم جی. آر. آر. تالکین است. ماجراهای این کتاب در دنیای فانتزی ساخته شده توسط تالکین، بنام سرزمین میانه اتفاق می‌افتد. این کتاب خود مشتمل بر دو بخش است: کتاب نخست، کتاب دوم. ماجراهای این کتاب در که در ادامه کتاب هابیت واقع و با مهمانی ۱۱۱ سالگی تولد "بیلبو بگینز" آغاز می‌شوند، به شرح فاش شدن راز حلقه یگانه قدرت، انتقال حلقه از بیلبو بگینز به فرودو بگینز، جستجوی سارون برای بازپس گیری آن و تلاش فرودو بگینز و دوستان هابیتش، سام وایز گمگی، مری برندی باک، پره گرین توک، گندالف ساحر و آراگورن تکاور شمالی برای دور نگاه داشتن آن از دست نزگول یا اشباح حلقه که فرستادگان سارون بودند، می‌پردازد. در انتهای کتاب یاران حلقه، گروه یاران از هم پاشیده می‌شود و فرودو بگینز و باغبان اون سام به دنبال سرنوشت خود پا به سرزمین تاریک موردور می‌گذارند.

بعنوان سرآغاز بخش های مختلفی قبل از وارد شدن به داستان وجود دارد. «درباره هابیت ها»، «درباره علف چپق»، «درباره نظم و ترتیب شایر»، «درباره یافتن حلقه» و «یادداشتی در باب اسناد شایر».

اطلاعات کتاب

• کتاب The Fellowship of The Ring (به فارسی: یاران حلقه) نوشته J.R.R. Tolkien نخستین بار در 29 جولای 1954 توسط انتشارات George Allen and Unwin در انگلستان منتشر شد.

مجموعه فانتزی ارباب حلقه ها

ارباب حلقه ها، شاهکار ادبیات قرن بیستم نوشته زبان شناس و نویسنده گران سنگ، تالکین است که با فروش بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه از آن در سرتاسر جهان تبدیل به دومین کتاب پرفروش دنیا شد. ارباب حلقه ها با بهره بردن از عناصر دنیای فانتزی با زبان حماسه و اسطوره سرایی در ژانر فانتزی-حماسی قرار میگیرد. ارباب حلقه ها را اغلب بعنوان پیشگام ژانر فانتزی قلمداد می کنند. این حماسه عظیم جی. آر. آر. تالکین که اشتباهاً «تریلوژی سه گانه» خوانده می شود قرار بود جلد دومی بر دوگانه "سیلماریلیون - ارباب حلقه ها" باشد که با مخالفت ناشران برای صرفه جویی و سودجویی مواجه شد و تبدیل به ۳ جلد شد و هر جلد ۲ کتابش را در بر می گرفت. در طی سالها این سه جلد، یاران حلقه (۱۹۵۴)، دو برج (۱۹۵۵)، و بازگشت شاه (۱۹۵۵) هم به صورت تکی چاپ شدند و هم یک جلد کامل، و بیش از ۵۰ میلیون کپی از آن ها به فروش رفته و به ۲۵ زبان ترجمه شده است، و در لیست برترین کتابهای جهان قرار گرفت. در بریتانیا ارباب حلقه ها به عنوان برترین کتاب قرن بیستم انتخاب شده است.

نام کتاب عصاره ای خوش رنگ و لعاب و البته بسیار با ابهت از داستان کتاب است. در روزگاران پیشین، الف های صنعتگر «حلقه های قدرت» را ساختند، و فرمانروای تاریکی سائورون، همزمان «حلقه یگانه» را ساخت، و قدرت خودش را در آن دمید تا بتواند بر بقیه حلقه ها حکومت کند. اما در طی جنگ «آخرین اتحاد الف ها – آدمیان» در برابر سپاه سائورون، سائورون شکست خورد و حلقه به پسر پادشاه آدمیان، «ایسیلدور» رسید. او به جای نابود کردن حلقه آن را برای خودش نگه داشت و بعدها کشته شد، و حلقه ماجراهای بسیاری را طی کرد. از آن سو سائورون همواره به دنبال حلقه بود، تا جسم و اقتدارش را بازیابد، اما حلقه گم شده بود. پس از گذر اعصار طولانی اتفاقی حلقه به دست یک «هابیت» رسید: «بیلبو بگینز» (که بخشی از داستان سفر بیلبو در کتاب هابیت را در بر میگیرد). در برج سیاه «موردور»، قدرت سائورون هردم افزایش می یافت. اما او به حلقه یگانه نیاز داشت تا آن را کامل کند. در تولد صد و یازده سالگی بیلبو، او از حلقه استفاده کرد و ناپدید شد اما بعد با گندالف وداع کرد و شایر را ترک گفت و برای برادرزاده جوانش «فرودو بگینز»، حلقه قدرت را باقی گذاشت. اما تنها آن نبود. باری سنگین و سفری خطرناک را برای فرودو باقی گذاشت، چراکه پس از رفتن او همه چیز عوض شد و سائورون جای حلقه را فهمید. فرودو می بایست شایر را ترک کند سرزمین میانه را درنوردد و به اعماق سایه های موردور سفر کند و با انداختن حلقه به آتش شکاف های هلاکت آن را نابود سازد. در این مهم در شورای الروند، گندالف جادوگر، سام، مری و پیپین هابیت، گیملی دورف، لگولاس الف، بورومیر اهل گوندور، و غریبه بلند و مرموزی که «استرایدر» می خوانندش فرودو را تا موردور همراهی می کنند.

ارباب حلقه ها داستان سفر فرودو به موردور را با زبانی حماسی روایت می کند. روایتی از شجاعت، شهادت و امید. روایتی از جنس زیبایی، روشنایی و حقیقت. تلخی ها و شیرینی ها، اشک ها و لبخند ها، پستی ها و بلندی های زیادی در مسیر قرار دارد. ارباب حلقه ها، ارباب داستان های سرزمین میانه و حسن ختامی بر ۳ دوران پر ماجرا و پر مخاطره است که آردای تالکین پشت سر گذاشته است که نقطه مشترک تمامی آن ها جلوی دروازه های سیاه موردور قرار میگیرد و تقدیر و سرنوشت همه را موجودی کوچک به نام هابیت در سفر خود رقم می زند. زیرا که به گفته الروند آن هنگام که خردمند در ماند کمک از دست نا توان رسد…

رمان های تالکین تحسین خیلی از شخصیت های ادبی بزرگ را برانگیخت و کسانی همچون دیلبو. اچ. اودن (شاعر آمریکایی متولد انگلیس) و سی. ال. لوئیس از جمله ستایندگان او بودند. تالکین در سال ١٩٧٣ درگذشت، ولی شاهکارش فرمانروای حلقه ها سال های سال پس از مرگ او در زمره پرفروش جهان قرار داشت و اقتباس سینمایی پیتر جکسون با جاذبه های پر زرق و برق هالیوودی اش اخیرا موجب شد تا این اثر بار دیگر در تمام دنیا جزء آثار پرفروش قرار گیرد.

در ایران کتاب ارباب حلقه ها بیش از ۷ بار و هر بار با تیراژ ۳۰۰۰ به زیر چاپ رفته است. دو نسخه از آن موجود است. با نام «ارباب حلقه ها» ترجمه رضا علیزاده مترجم آثار تالکین در ایران توسط انتشارات روزنه در سه مجلد با نام های «یاران حلقه»، «دو برج» و «بازگشت شاه» و نیز با ترجمه ماه منیر فتحی تحت عنوان «سالار انگشتری ها» توسط نشر فروغ آزادی در سه مجلد با نام های «دوستی انگشتری»، «دو تا برج» و «بازگشت پادشاه» به چاپ رسیده است. اولین چاپ هر دو نشر در سال ۱۳۸۱ بوده است.

خلاصه کتاب

همه چیز با ساختن حلقه ها شروع شد. سه حلقه برای الف ها که از همه ی اقوام دانا تر بودند. ۷ حلقه به اربابان دورف که ذهنی هشیار تر داشتند و ۹ حلقه به انسان ها که فانی و محکوم به مرگ بودند. اما همه فریب خورده بودند. چون سائرون حیله گر در آتش کوه نابودی برای خود یک حلقه ساخت و تمام تاریکی خود را درون این حلقه قرار داد. تمام سرزمین های آزاد بر اثر قدرت حلقه از بین رفتند، اما بعضی ها مقاومت نشان دادند. آخرین ارتش متحد انسان ها و الف ها در دامنه های کوه نابودی به چنگ پرداختند، پیروزی نزدیک بود اما حلقه ی قدرت فنا ناپذیر ... در اخرین لحظات هنگامی که همه امید خود را از دست داده بودند، ایزیلدور شمشیر شکسته ی پدر خود را برداشت و انگشت سائرون را برید و این گونه حلقه ی قدرت به ایزیلدور رسید و سائرون دشمن مردمان ازاد زمین نابود شد. ایزیلدور که تنها همین فرصت را داشت تا حلقه و شیطان را نابود کند، حلقه را برای خود برداشت اما حلقه به ایزیلدور خیانت کرد و  باعث مرگ او شد. سالها گذشت و موجودی به نام گالوم حلقه را پیدا کرد و حلقه برای مدت ۴۰۰ سال ذهن او را مسموم کرد. اما زمزمه هایی از وجود دوباره ی شیطان در شرق بود و حلقه متوجه شد که دوباره زمان قدرت نماییست، پس گالوم را ترک کرد. اما اتفاقی افتاد که حلقه انتظاران را نداشت. هابیتی به نام بیلبو بگینز از اهالی شایر حلقه را پیدا کرد و برای خود برداشت. 60 سال بعد بیلبو حلقه را به وارثش فرودو بخشید و هابیتون را به سمت ریوندل ترک کرد. گندالف دوست جادوگر بیلبو متوجه شد که این همان حلقه جادویی است، پس فرودو مامور شد تا حلقه را به ریوندل شهر الف ها ببرد. در این سفر سام، پیپین و مری او را همراهی کردند. در تمام راه، نه سوار سیاه در همه جا به دنبال انها بودند تا این که انها با استرایدر (آراگورن) وارث ایزیلدور و تاج و تخت گوندور اشنا شدند و آراگورن انها را به ریوندل برد. در ریوندل در شورایی که لرد الراند ان را هدایت می کرد قرار شد که فرودو حلقه را به موردور ببرد و ان را در اتش کوه نابودی بیاندازد و قرار شد در این سفر ۸ نفر به پشتیبانی او بروند: سام، پیپین، مری، گندالف، اراگورن، لگولاسِ الف، گیملیِ دورف و بورومیر. پس "یارانِ حلقه" سفر خود را به طرف کوه های مه آلود اغاز کردند ...

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد